O seriálu

Tento detektivní seriál vypráví příběhy geniálního detektiva Los Angeleského oddělení vražd (LAPD), poručíka Columba. Mnoho zločinců jej podcení, protože ve svém tradičním plášti a neskutečné rachotině, kterou používá jako dopravní prostředek, vypadá spíš jako nekompetentní nula a zkrachovalec. Pod tímto zevnějškem se ale skrývá brilantní mozek, kterému neunikne jediný detail. Zajímavé ovšem je, že přes všechny jeho úspěchy nebyl nikdy povýšen. Velmi kvalitní příběhy tohoto detektiva zaujaly miliony diváků po celém světě a jeho představiteli, Peteru Falkovi, přinesly zaslouženou slávu.


Životopis

Peter Michael Falk se narodil 16.září 1927 v New York City, zemřel 23. června 2011 v Beverly Hills. Rodina Petera Falka pochází z Rakouska-Uherska. Po otci je Peter Falk ruský žid a po matce polský, s odkazy na maďarské a české kořeny. Jako tříletý přišel při operaci nádoru o pravé oko. Ještě před maturitou 1945 na newyorské Ossining High School dělal osmnáct měsíců kuchaře na obchodní zaoceánské lodi. Po studiích sociálních, hospodářských a politických věd na newyorské New School for Social Research a na Syracuse University pracoval v letech 1953-55 jako finanční expert Státního úřadu pro rozpočet v Connecticutu.

Jeho zájem se však začal upírat víc k divadlu; vystupoval se souborem Mark Twain Maskers a navštěvoval herecké kurzy Evy Le Gallienneové v connecticutském White Barn Theatre. V roce 1955 přesídlil do New Yorku, kde o rok později debutoval v mimobroadwayské inscenaci Molierova Dona Juana. Mezitím ještě absolvoval hereckou průpravu u Jacka Landaua a Sanforda Meisnera. Posléze také slavil úspěchy na Broadwayi, mj. ve hře G. B. Shawa Svatá Jana a v komedii Neila Simona Zajatec 2. avenue.

Před filmovou kamerou se nejprve uplatnil ve vedlejších úlohách pobudů, zlodějů a gangsterů. Výrazněji na sebe upozornil rolí zabijáka Abe Relese, za jejíž ztvárnění v kriminálním filmu Vražda, s.r.o. (režie B. Balaban a S. Rosenberg) byl nominován na Oscara 1960, o něhož se ucházel hned v následujícím roce rolí tělesného strážce Joye Boye v satirické komedii Plná kapsa zázraků (režie F. Capra).

Do širšího diváckého povědomí se dostal díky účinkování v mnoha zábavných TV pořadech a seriálech. Mimořádnou popularitu mu přinesla zejména postava sympatického detektiva, poručíka Columba, jehož na TV obrazovce ztělesňuje od počátku 70. let až do roku 2003 a který mu zajistil ceny Emmy (1972, 1975, 1976 a 1990). Přestože těžiště svých hereckých aktivit přesunul během 70. let především do TV, kde dokonce režíroval některé epizody seriálu o Columbovi, i nadále se věnoval práci ve filmu.

Spolufinancoval psychologická dramata režiséra Johna Cassavetese Manželé a Žena pod vlivem, v nichž vytvořil rovněž působivé herecké kreace. Jeho doménou se staly portréty lidiček z nejnižších vrstev, kteří nedbají příliš na zákony (Mikey a Nicky nebo Kasař Tony), a detektivů, jimž při vyšetřování stačí místo pistole a tvrdých pěstí důvtip, rozvaha a černý notýsek (Columbo, Vražda na večeři a Detektiv ze San Franciska).

V květnu 2000 se představil po boku Jasona Alexandera na jevišti hollywoodského Geffen Theater v jednoaktové hře Lee Kalcheima Defiled. S první manželkou Alyce Mayovou adoptoval dvě dívky (Jacqueline a Katherine) a od 1977 je ženatý s Sherrou Lynn Daneseovou.


Popis

Málokdo ovšem dneska už ví, že Columbo z prvních dvou dílů (1968-71) byl ne snad úplně, ale značně obyčejným detektivem. I proto bývají ty dva filmy reprízovány jen řídce, i když taky. Ve vůbec první Vraždě na předpis bylo Falkovi teprve čtyřicet a až tři roky poté následovalo i Výkupné za mrtvého. Tím to možná mohlo jít i do chudobek, nicméně chvála pánu Hospodinu připustili producenti k lizu mladého Stevena Spielberga v jeho třiadvaceti letech a snad to není jenom legenda, že si "na to s Peterem sedli" a dali hlavy na hromady a nechali je pracovat. Pravda pravdoucí, nevymysleli nakonec baloňák, protože ten účinkoval už v předchozím filmu, ale rozhodně ho zachovali, a tak poručík mohl ještě i daleko později suše konstatovat: Ten baloňák je nezničitelný. Dobrá koupě.

Spielberg a Falk však vymysleli všechno ostatní. I na koberce všude oklepávaný doutník, s nímž Columbo vysloveně opruzuje a díky kterému (ale nejen) vytáčí podezřelé až do takového obrátkového nekonečna, že se prořeknou. Spielberg a FalkF ale vymysleli i typická poručíkova gesta v čele s podrbáním se na čele, anebo tedy ve vlasech, a Steven jako první z mnoha columbovských režisérů vyloženě umocnil i poručíkovu totální neústupnost, následkem níž se tento detektiv nikdy nezastaví, nýbrž se ... právě vždycky zastaví. Ve dveřích. A obrátí se, drbaje se, ačkoli přece před chvílí řekl na shledanou. „Málem bych zapomněl. Měl byste ještě chvíli?“ Anebo: „Nejde mi to do hlavy! Víte, jedna věc mě opravdu trápí.“ Jen v jednom dílu předvede tentýž akt i sama podšitá pachatelka zločinu!

Roku 1971 tedy vznikl třetí díl série Vražda podle knihy a od té doby to pokračuje. A toaž do roku 2003. Možná ještě tvůrci neřekli poslední slovo, i když, pravda, jen Peter Falk = Lt. Columbo, těžko si představit v Columbově roli nového herce.
Columbo - muž bez křestního jména, manželka, o které jenom slyšíme, auto, jež sotva drží pohromadě (Peugeot 403 Cabrio), absolutně otupělý pes jménem Pes, obnošený a snad dvacet let nepraný pršiplášť, cigareta nebo doutník... Více k tomu, aby dokázal vyřešit ty nejzapeklitější případy, nepotřebuje.
Divák má přitom asi patnáct minut náskok. Na rozdíl od klasických kriminálních seriálů, kde komisař vypátrá vraha na konci příběhu, je tomu totiž u Columba naopak. Od začátku je totiž jasné, kdo je vrahem. Kouzlo celého columbovského fenoménu spočívá v tom, jak se s celým případem poručík popere a kde všude a hlavně "jak" sebere indicie k tomu, aby vraha vypátral a usvědčil.

Manželka, kterou nikdo nikdy neviděl, ačkoliv se o ní hodně mluví. Muž, který nemá žádné křestní jméno. Pomuchlaný baloňák a staré auto Peugeot 403 Cabrio. To je poručík Columbo. Ten je dobře znám i českému televiznímu divákovi. Ačkoliv se jedná o seriál, původně měl být natočen jen jeden film. Po uvedení snímku "Prescription: Murder" 20. února 1968, ve kterém se poručík Columbo ztvárněný Peterem Falkem představil poprvé, vyjádřila televizní stanice NBC přání, udělat s Columbem celý seriál. Peteru Falkovi i producentům se zdálo nemožné vyrábět týdně jednu epizodu a tak se dohodli s televizí na tom, že Columbo bude součástí nového cyklu The NBC "Mystery Movie". Ten byl řešen podobně jako německé "Místo činu", kde se kromě Schimanského střídali ještě další kriminalisté z jiných měst. Po letech se komisaři měnili i v rámci jednoho města. A tak tedy měl být Columbo uváděn jen jednou za tři nebo až dokonce čtyři týdny.

NBC požadovalo další pilotní film. Po "Prescription: Murder" tak proto vznikl snímek "Ransom for a Dead Man". Ten se 15. září 1971 objevil jako součást cyklu "Mystery Movie" a opět sklidil velký úspěch. Duchovními otci Columba jsou producenti Richard Levinson a William Link. Columbo se dobře zapsal u diváků a začal být úspěšným seriálem. Všechno přitom mohlo být úplně jinak. Pořádně se ani neví, proč se svérázný kriminalista vůbec jmenuje právě Columbo. Nevědí to a nebo to tají jeho tvůrci Levinson a Link. V rozhovorech uvádějí tři různé verze. Podle jedné byl inspirací Kryštof Kolumbus, který také rád objevoval a prý byl i paličatý. Jiné vysvětlení uvádí, že toto jméno vzniklo podle názvu nočního klubu Palumbo. Třetí verze se zmiňuje o mafiánském bosovi z padesátých let, který ležel po pokusu o vraždu dva roky v kómatu. V tisku se o něm hodně psalo a jeho jméno bylo Culombo. Columbo je navíc podle stránek německých fanoušků tohoto seriálu i značka zmrzliny. V úvahu by podle tohoto zdroje mohl přicházet i boxer Rocky Marciano. Ten se proslavil ve čtyřicátých letech stejně jako jeho trenér, který se jmenoval Colombo.

Příjmení už tedy bylo. Křestní jméno ale Columbo nikdy nedostal. V žádném díle se Columbo nepředstavuje jinak než příjmením a svojí hodností, která u něj téměř nahrazuje křestní jméno. To je snad možné vyčíst z jeho služebního průkazu. Ten Columbo v několika dílech ukazuje, rukopis v něm je ale špatně čitelný, jeho jméno se dá přečíst jen stěží. Znhalci Columba se domnívají, že by snad mohlo jít o jméno Frank. To je v jednom z novějších dílů jasně čitelné (viz foto níže). Producenti seriálu ale přiznávají, že Columbovi nikdy žádné jméno nedali.

Jistou osobitost vtisknul Columbovi jeho představitel Peter Falk. Ten se přitom Levinsonovi a Williamsovi nezdál jako zrovna ideální adept. Jejich původní představa byla, že se musí jednat o staršího muže. Jejich první volbou byl Lee J. Cobb (1911-1976), který byl známý z několika filmů a také z jednoho seriálu. Druhým adeptem byl Bing Crosby (1903-1977), který byl sice světoznámým zpěvákem, ale jen průměrným hercem. Cobb ale nabídku hrát Columba přijmout nemohl a Crosby zase pro změnu nechtěl. Režisérovi Richardu Irvingovi to dalo práci přemluvit oba producenty, aby obsadili tehdy teprve čtyřicetiletého Falka. Nakonec se mu to podařilo.

Když už jsme u těch režisérů, tři epizody vznikly pod taktovkou Stevene Spielberga. Hvězd bylo v seriálu pochopitelně víc. Populární američtí herci se tu objevovali v rolích vrahů. Jednou si vražedkyni zahrála i skutečná žena Petera Falka. Možná i proto jsou ve všech dílech vrahy lidé z vyšších společenských vrstev.

Úspěch prvních dílů potvrdily nejen průzkumy sledovanosti, které se v USA prováděly už v šedesátých letech, ale také odborníci. Peter Falk dostal za roli poručíka Columba cenu Emmy. Seriál se vysílal sedm sezón až do roku 1978. Pak se natáčení obnovilo až v roce 1989, od kdy se občas natáčely další epizody pro ABC až do roku 2003. Celkově bylo natočeno 69 dílů. Oblíbenost si seriál získal nejen v USA ale také u nás a v dalších více než osmdesáti zemích světa. Oblíbené jsou i videokazety nebo DVD nosiiče s jednotlivými epizodami. Krom toho vyšly Columbovi příběhy v řadě zemí i knižně. Seriál nadabovali oblíbení herci. Velký úspěch měl Columbo i v exotickém Japonsku. Mj. Columbo vystupoval i v japonských reklamách například na Toyotu. Za léta vysílání seriálu se vystřídali u nás dva dabéři. Např. v Německu mluvil Columbo postupně pěti hlasy.


 • Nepřítomný pohled
  Zamyslí se, ruku s napřímeným ukazovákem zdvihne k čelu a kouká kamsi do neurčita. Proč má herec Peter Falk tak nepřítomný pohled? Ve třech letech mu byl odoperován nádor na pravém oku a o oko přišel. Od té doby má skleněné. „Není těžké s tím žít. Nikdy jsem to nepovažoval za nějaký nedostatek,“ tvrdí.

 • Křestní jméno
  Nikdy nepadlo jeho křestní jméno. Jak se tedy jmenuje? Když se na to Petera Falka ptali, odpověděl jen: »Poručík.« Nápovědou ale může být jeho služební průkaz, do něhož se podepsal jako Frank Columbo. Jenže! Podle tvůrců seriálu se detektiv s italskými předky jmenuje Philip, jak ho nazvala i reklamní kampaň automobilky Peugeot.

 • Baloňák
  Byl vyrobený ve Španělsku firmou Cortefiel. Falk si ho koupil v roce 1966, dva roky před startem seriálu, když se procházel New Yorkem a začalo pršet... „Stylisti mi pak řekli, ať si na natáčení vezmu věci ze svého šatníku. Vybral jsem to nejumolousanější sako a řekl štábu, ať ho obarví na špinavě hnědou. A ve skříni jsem našel i tenhle starý baloňák. Totéž bylo s autem. Potřeboval jsem auťák, kterým bych zaparkoval před studiem. Do oka mi padl ošklivý Peugeot.“ V původním baloňáku točil Falk až do roku 1989.

 • Pes
  Vykrmený baset se poprvé objevil v 10. díle »Etuda v černém«. Tvůrci ho chtěli pojmenovat Beethoven, pak ale od nápadu upustili, a baset tak nemá jméno. Když první pes zemřel a nahradil ho mladší, kvůli věrohodnosti ho domalovávali šminkami.

 • Auto
  Šedý oprýskaný Peugeot 403 Cabriolet. Vyroben byl v roce 1955 a z 0 na 100 km/h zrychlil za 30 vteřin. Kdysi byl k mání za 2000 dolarů, dnes se jako historický skvost prodává v přepočtu za 600 000 Kč. Ve Francii jich bylo vyrobeno jen 504 kusů a Falkova produkční společnost vlastní dva - druhé auto se používalo jako náhradní.

 • Columbova rodina
  Stejně jako manželku nikdy nikdo nespatřil ani Columbovy další příbuzné. Columbovi mají děti, ale neví se, kolik. Z jednotlivých dílů ale víme, že… Jeho rodiče už dávno nežijí. Má pět bratrů a jednu sestru.

 • Soukromý život
  Během korejské války bojoval v armádě a pak se přihlásil k newyorské policii. Později se odstěhoval do Los Angeles. Co je pro něj ještě typické? Je alergik, puntičkář, nemá paměť na čísla, potřebuje spát 8 hodin denně, má rád kulečník, vaření, slovní hříčky, kuželky, westerny, italskou operu, Straussovy valčíky a jeho oblíbeným jídlem je chilli - maso se zeleninou a pálivou paprikou - které jí starou lžící. Ta má dokonce jméno, říká ji Burt.


  Co možná ještě nevíte...

 • Role detektiva Columba se ve filmu poprvé objevila v roce 1960. Autoři se při vytváření postavy inspirovali detektivem Porfirijem Petrovičem z Dostojevského románu Zločin a trest…
 • Původně měl hrát Columba v seriálu Thomas Mitchell. Jenže v roce 1968 před začátkem natáčení zemřel. Další vybraní herci roli odmítli. A roli dostal tehdy 40letý Peter Falk.
 • Do Československa poprvé dorazil Columbo na konci 80. let. Hlavní postavu nejdřív daboval Petr Haničinec, později Dalimil Klapka.
 • Na režii se podíleli i samotný Falk nebo třeba Steven Spielberg.
 • V šesti dílech si zahrála i skutečná Falkova manželka Shera Danese. „Je strašně žárlivá! Je o 22 let mladší, ale vypadá jako moje vnučka,“ směje se Falk a dodává: „Několikrát jsme se chtěli rozejít, ale naštěstí nikdy ve stejný čas.“
 • Peter Falk není Ital, jak se všeobecně předpokládá. Jeho matka pocházela z Ruska, otec z Polska. A mezi příbuznými měl i Čechy.
 • Auto Columba je Peugeot 403.
 • Poručík Columbo si téměř v každém díle půjčuje tužku, někdy i několikrát.
 • Seriál je známý tím, že divák ve většině případů od začátku zná vraha, jehož pak Columbo postupně znervózňuje svými otázkami a nejčastější hláškou: "Ještě jedna věc..."
 • Když Peter Falk dostal roli, která ho nejvíce proslavila, měl už za sebou 2 nominace na Oscara a celkem hrál v 6 snímcích na Oscara nominovaných.
 • Peter Falk byl až třetí kandidát na roli Columba. Lee J. Cobb a Bing Crosby roli odmítli.
 • Poručík Columbo zásadně nepoužívá zbraň a ani ji s sebou nenosí.
 • Pro Columba tak typický baloňák byl nápad Petera Falka, který ho přinesl z vlastního šatníku a tím, že několik desítek let nosil neustále stejné oblečení, ušetřil tvůrcům nemalé peníze.
 • Poručík Columbo neustále mluví o své ženě, a přitom se nikdy na televizní obrazovce neobjevila.
 • Peter Falk má české předky.
 • Za typický Columbovský pohled může skleněné oko Petera Falka. O oko přišel už ve třech letech kvůli rakovině.
 • Křestní jméno poručíka není známo. Čas od času Columbo ukazuje průkaz, po zvětšení je na něm vidět jméno Frank.


 •