Konec bitvy o miliony
Herec Peter Falk trpěl poslední roky před svou smrtí v červnu 2011 demencí a Alzheimerovou chorobou. Soudním verdiktem v r. 2009 skončila dlouhé měsíce se táhnoucí bitva mezi hercovou manželkou a jeho dcerou Catherinou, která rovněž usilovala o kontrolu nad otcovými záležitostmi. Stěžovala si proto soudu, že jí Shera znemožňuje setkávat se s otcem. Soud i toto vyřešil: dcera smí otce vídat dvakrát měsíčně – nikoli ovšem v jeho domě v Beverly Hills, ale na „neutrální půdě“, v domě jednoho z Falkových sousedů.
Catherinu a její sestru Jacquelinu adoptoval herec za svého prvního manželství s módní návrhářkou Alyce Mayo (jejich šestnáctileté manželství trvalo do roku 1976). S Catherinou si Peter Falk užil v době jejího dospívání dost problémů – brala drogy a dělala výtržnosti pod vlivem alkoholu, takže měla zakázáno chodit za otcem na plac.
Sbohem, poručíku!
Naposledy si Peter Falk oblékl svůj ošuntělý baloňák a sešmajdané polobotky v roce 2003. Poprvé to bylo v roce 1968! Bezmála čtyřicet let hrát jednu postavu, to už je pěkný rekord. Když 20. února 1968 manažeři televizní stanice NBC odvysílali první příběh poručíka Columba s názvem Vražda na recept v hlavní roli s tehdy jednačtyřicetiletým Peterem Falkem, netušili, jakou diváckou bouři vyvolají. Velký zájem diváků zrodil nápad natočit seriál s tímto podivínským hrdinou, ale trvalo ještě tři roky, než Columbo před kamerou řešil další zločin. Poté se jeho příběhy začaly objevovat na obrazovce pravidelně, jednou za tři až čtyři týdny.
V roce 1978 vysílání columbovské série skončilo, ale fanoušci na svého miláčka nemohli zapomenout, a tak se po deseti letech znovu objevil v dalších dílech. Dokonce si sám Falk dvě epizody režíroval (a na víc jak dvacítce se podílel jako producent), čímž konkuroval i takovému Stevenu Spielbergovi, který také párkrát seděl na režisérské stoličce Columba.
Talent s jedním okem
Peter Falk se narodil v New Yorku, ale jeho předci prý pocházeli z Polska, Ruska a Maďarska. Oba rodiče byli židovského vyznání.
Když lékaři u tehdy tříletého Petera diagnostiovali zhoubný nádor, nevypadalo to s ním vůbec dobře. Přežil – ale přišel o pravé oko. To mu samozřejmě později velmi komplikovalo uskutečnění jeho snu o herecké kariéře. „Když na castingu zjistili, že mám skleněné oko, bylo po šancích,“ vzpomínal s trpkostí Falk na své pokusy prosadit se před kamerou. Nakonec se mu podařilo získat herecké ostruhy u divadla a dočkal se i televize a filmu.
Dokonce byl za roli zabijáka v kriminálce Vražda s.r.o z roku 1960 nominován na Oscara a hned rok na to podruhé, za postavu tělesného strážce v komedii Plná kapsa zázraků. I když se jeho jméno objevuje v titulcích mnoha dalších zajímavých filmů včetně kultovního snímku Nebe nad Berlínem, pro miliony televizních diváků zůstane navždy poručíkem Columbem, co klame zločince svou nenápadnou ošuntělostí směšného človíčka, pod níž ukrývá bystrý postřeh a skvělou intuici.
Perličky od detektiva
K postavě Columba nerozlučně patří jeho baloňák. Jak kostyméry napadlo obléknout geniálního detektiva právě takto? „Kdepak! To nebyl žádný kostým ani nápad stylistů, ale můj vlastní kabát, který jsem si koupil už v roce 1958, takže se válel ve skříni přesně deset let, než jsem v něm začal točit. Vydržel mi celých dvacet let, byl asi z hodně kvalitní látky.“
Fanoušci seriálu se také přou, zda někdy zaznělo poručíkovo křestní jméno. Jeho kolegové ho nikdy jménem neoslovují, prý jen na policejní legitimaci všímaví diváci zaznamenali, že na nich je napsáno jméno Frank. Tomu ale zase nenasvědčuje skutečnost, že v některých scénářích je uveden jako Phillipe. Takže další Columbovo nevyjasněné tajemství.
A že jste ani nepoznali hercovo skleněné oko? Peter Falk se totiž naučil pohybovat celou hlavou nebo trupem, aby nebylo poznat, že nemůže hýbat jedním okem.
A jakou podobu má často zmiňovaná paní Columbová? Tu tvůrci tak důsledně utajili, že ji nikdo nikdy neviděl. A poručík Columbo nám ji už nikdy nepředstaví. Musíme vystačit s tím, že dobře hraje kuželky, stará se o rodinné finance, ráda zpívá a tančí a miluje křížovky. Stejně tak se nikdy nedozvíme, kolik měl poručík dětí a jak se jmenoval jeho baset.
Paní Columbová
Synonymem Columba jsou ovšem i všeliké poznámky, které nám díl od dílu víc a víc zprostředkovávají jeho identitu a které nás
tak uvádějí na zastřenou scénu jeho soukromého světa.
Zmínky o příbuzných, ale i zvycích (se ženou prý hrává kuželky), například
o nejméně dvou neteřích a švagrovi a samozřejmě paní Columbové. S manželkou máme ještě jedno auto, omlouvá ten hastroš neskutečně
vrakovitého Peugeota 403 Cabrio (ročník 1952) z roku 1966, takže o nic nejde, ne? Jen o to popojíždění. A ještě jindy překvapí
i přímo tím sourozencem: Můj bratr je to samé, říká. Taky hrozně šetrný. Ach ano, tak tohle říká moje žena taky. Je ale Columbo
vůbec ženatý?
Možná ne. Paní Columbovou jsme přece nikdy neviděli, že, a co když obdobně blafuje s úplnou většinou příbuzenstva?
Nelže nám tenhle policajt a fiškus nakonec bez přestání a jako strojek? Nezdá se mi to vůbec nemožné. Pravda, je až
neuvěřitelně důvěryhodný, nicméně třeba... Kdo ví! Třeba neexistují vůbec žádní příbuzní a zbyl mu jenom ten pes.
Jedině psa s ním totiž občas vídáme.
Pravda, je tu i díl, kde se paní Columbová po jeho boku účastní slavnosti, ale ani tady nám tvůrci neposloužili.
Asi je zrovna na toaletě, uslyšíme bohužel.
A již roku 1979 byla sice tahle "záhada paní Columbové" využita k natočení
celého televizního seriálu o dotyčné dámě, který dosáhl čtrnácti dílů, nicméně s původní sérií vlastně nesouvisel.
Kate Columbovou tu ovšem představuje tehdy velmi přitažlivá herečka Kate Mulgrewová (nar. 1955) - viz obrázek - a s "pravým" Columbem
řadu propojila i herecká účast "padoucha" Roberta Culpa.
Skutečná manželka Petera Falka Shera Daneseová (*9. října 1949, Hartsdale, New York, USA) si zahrála hlavní postavu ve třech dílech Columba,
v němž se objevila celkově šestkrát: 1976 – Columbo: Posvítit si na vraždu, 1978 – Columbo: Smrt ve sklence vína, 1989 – Columbo: Vražda jako autoportrét,
1991 – Columbo: Columbo a vražda rockové hvězdy, 1994 – Columbo: Columbo v přestrojení, 1997 – Columbo: Vražedné stopy (viz foto).